گیربکس فلندر

گیربکس فلندر

۵/۵ - (۱ امتیاز)

گیربکس فلندر

گیربکس یکی از اجزای مهم در ساختار خودرو ها می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر روی خوب کار کردن ماشین دارد. نام فارسی انتخاب شده برای گیر بکس جعبه دنده است که البته بیشتر مردم آن را با همان اسم گیربکس به کار می برند. یکی از شرکت های معروف در زمینه تولید گیربکس شرکت فلندر است که در کشور آلمان قرار دارد. این شرکت زیرمجموعه زیمنس به شمار می آید که از اعتبار خاصی برخوردار است. اگر دوست دارید که بیشتر با گیربکس فلندر و مزایای آن آشنا شوید،‌ ادامه این مطلب را به صورت ویژه دنبال کنید.

گیربکس فلندر

گیربکس فلندر چیست و چه وظایفی دارد؟

گیربکس یا جعبه دنده مجموعه ای از قطعات مختلف است که وظیفه آن انتقال قدرت موتور به قسمت متحرک وسیله مورد نظر می باشد. استفاده از گیربکس فقط به خودروها اختصاص ندارد بلکه در بسیاری از تجهیزات و دستگاه‌های صنعتی نیز وجود خواهد داشت. نیروی تولید شده توسط موتور باید به صورت مکانیکی تغییر حالت دهد تا دستگاه یا ماشین به خوبی کار کند. در چنین شرایطی بهترین راه ممکن استفاده از سیستم گیربکس فلندر است. خوشبختانه با استفاده از این گیربکس شما می توانید سرعت و قدرت مورد نیاز خود را بر روی دستگاه اعمال نمایید.

در گیربکس Flender یک منبع تولید انرژی هم قرار داده شده پس این گیربکس کار تولید و انتقال قدرت را به صورت همزمان انجام خواهد داد. همین مزیت بزرگ باعث شده تا میزان فروش گیربکس صنعتی فلندر چند برابر شود و صنعت‌کاران مختلف برای تهیه آن دست به کار شوند. میزان توان هر گیربکس با توجه به نوع آن مشخص می شود. اگر دوست دارید که توان گیربکس زیاد باشد، حتما از نمونه‌هایی با توان بالا استفاده کنید تا دستگاه ها در واحد صنعتی بدون هیچگونه مشکلی به کار خود ادامه دهند.

بخش های سازنده گیربکس فلندر

به صورت کلی گیربکس از قطعات مختلفی ساخته شده که هر کدام از آن ها نقش مهمی در ساختار آن دارند. برای اطلاع کامل شما از این موضوع، مهم‌ترین قسمت های سازنده گیربکس را به شما معرفی می کنیم تا اطلاعات کافی در این زمینه را به دست آورید.

  1. پوسته‌ی گیربکس
  2. چرخ دنده ها
  3. محور یا شفت
  4. محور یا شفت
  5. کاسه نمد
  6. درپوش کنترل روغن

گیربکس فلندر

۱ – پوسته‌ی گیربکس

این قسمت یک پوشش خارجی برای گیربکس است که همانند یک محفظه عالی عمل خواهد کرد. همه ی اجزای گیربکس در داخل این محفظه قرار می گیرند و در برابر عوامل خارجی محافظت می شوند. پوسته گیربکس معمولا از جنس چدن است زیرا این فلز مقاومت بسیار بالایی دارد و انتخاب مناسبی برای پوسته گیربکس می باشد.

۲ – چرخ دنده ها

به طور قطع چرخ دنده مهم ترین بخش سازنده گیربکس فلندر است که از بهترین جنس برای ساخت آن استفاده شده است. وظیفه اصلی چرخ دنده ها انتقال قدرت است که این کار را به خوبی انجام می دهند. چرخ دنده ها یک مجموعه چندتایی هستند که البته اندازه آن ها با یکدیگر تفاوت‌هایی دارد. هر کدام از این چرخ دنده های کوچک و برزگ نام های مخصوص خود را دارند که به طور مثال می توان چرخ دنده هلیکال و گیربکس حلزونی را نام برد.

۳ – محور یا شفت

این قسمت به صورت مستقیم به گیربکس متصل است و نیروی مورد نیاز برای چرخش را از چرخ دنده ها می گیرد. محور یک میله محکم از جنس فولاد است که پس از روشن شدن دستگاه شروع به چرخش خواهد کرد. این قسمت را می توان به دو شکل توخالی یا توپر تولید کرد که در هر دستگاه یکی از این دو مورد انتخاب خواهد شد.

۴ – کاسه نمد

یک بخش مهم از ساختار گیربکس فلندر را کاسه نمد تشکیل می دهد. این قطعه مانع از نشتی روغن به بیرون از گیربکس می شود و در نتیجه آن را سالم نگه می دارد. همچنین وجود کاسه نمد باعث محافظت از یاتاقان می شود و ورود انواع گرد و خاک به داخل محفظه گیربکس را غیر ممکن می کند. نکته جالب این است که انواع گیربکس فلندر دارای این قطعه هستند و برای همه عمومیت دارد.

۵ – درپوش کنترل روغن

بر روی قسمت بالایی گیربکس فلندر یک درپوش کنترل روغن وجود دارد که در صورت نیاز می توانید از آن استفاده کنید. هر وقت که نیاز به چک کردن روغن گیربکس بود، از این درپوش استفاده کنید و میزان روغن را بسنجید. هر زمان که مقدار روغن در گیربکس از حد استاندارد خود پایین‌تر آمد، حتما دوباره روغن آن را تامین نمایید.

سخن آخر

امروزه انواع مختلفی از گیربکس فلندر تولید شده و در بازار عرضه می شود. بره همین اساس فروش گیربکس فلندر در سال های اخیر با رشد زیادی روبرو شده است و مشتریان برای تهیه آن راه‌های مختلفی را امتحان می کنند. امیدواریم که با مطالعه این مطلب به اهمیت داشتن یک گیربکس خوب و باکیفیت پی برده باشید.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت مشاوره
1
مشاوره واتساپ
سلام👋
چطور میتونم کمکتان کنم ؟